U chronické bolesti se většinou neobejdeme s jedinou léčebnou modalitou, jak tomu bývá u akutních bolestivých stavů, ale musíme často použít více léčebných metod současně.
Jaké léčebné metody máme k dispozici?
NEFARMAKOLOGICKÁ LÉČBA
Je vhodná pro všechny pacienty, kteří nemohou nebo nechtějí užívat léky, jako například senioři, kteří již často mnoho dalších léků užívají , nebo mladší pacienti,kteří naopak žádné léky neužívají a ani je nechtějí. Patří sem např:
Fyzioterapie a rehabilitace -zajišťujeme a provádíme zejména u pacientů s bolestmi pohybového aparátu. Doporučíme rehabilitační pracoviště formou žádanky a některé rehabilitační techniky provádíme přímo v našem centru.
Psychoterapie- důležitá součást našeho komplexního přístupu k pacientovi,protože víme,jak je dobrý stav psychiky důležitý pro uzdravení
Manuální medicína – jako součást rehabilitační léčby je vhodná zejména při pohybových funkčních poruchách .V našem centru jsme prošli několikaletým proškolením v technikách manuální medicíny a úspěšně je v léčbě používáme.
Akupunktura- jako alternativní metoda je vhodná např. pro mnohé pacienty trpící migrénami a jinými bolestmi hlavy, bolestí zad apod. Je to mezi pacienty oblíbená metoda pro relativní úspěšnost a současně minimum nežádoucích účinků . Není však hrazena z prostředků zdrav.pojištění
TENS
Pro některé chronické bolestné stavy zejména myoskoletálního původu se nám osvědčila transkutánní elektrická nervová stimulace TENS – přístrojem, který po instruktáži specializovanou sestrou a po praktickém vyzkoušení může pacient využít i v domácí péči formou zapůjčení přístroje.
Farmakoterapie znamená racionální využití léků v různých formách, v účelných kombinacích a ve správném dávkování a zůstává základním pilířem léčby.
KOLAGENOVÉ INJEKCE
Populární, šetrnou a účinnou terapií zejména při bolestech pohybového systému jsou kolagenové injekce zdravotnických prostředků Guna Medical Device založené na principech fyziologické regulační medicíny.
Infuzní léčba vysokodávkovaným vitamínem C.
Tato léčba je určena např pro pacienty s bolestmi při revmatických chorobách, autoimunitních onemocněních , pro pacienty s recividujícími infekcemi, psychickými poruchami,poruchami imunity,únavovým syndromem ale i jako prevence infekce u zdravých pacientů.a pacientů léčených chemoterapií . Tato metoda v součastnosti není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Aktuální cena je 950 Kč včetně vlastní aplikace a vstupní konsultace.
Tzv. intervenční techniky jsou používány často v případě neúspěchu konzervativní léčby jako například opichy spoušťových bodů, znecitlivění nervů, nervových pletení a kořenů, dlouhodobé vyřazení některých nervových struktur z činností (neurolýza), aplikace analgetik a dalších látek k tlumení bolesti do těsné blízkosti centrálního nervového systému (při tzv. epidurální analgezie s aplikací steroidů, kaudální blokády aj.) infuzní léčba apod. Infusní léčba je standartně prováděna na našem pacovišti ambulantní formou, pacient tedy nemusí být k aplikaci serie infusí hospitalizován. V plánu je radiofrekvenční terapie bolesti, což je v České republice zatím relativně ojedinělá miniinvasivní léčba s využitím generátoru vysokofrekvenčního elektrického proudu. RF léčby je možno využít pro mnoho typů bolestivých stavů jako např. bolest zad degerativního původu. Od roku 2013 je novinkou schválenou ministerstvem zdravotnictví i v České republice aplikace botulotoxinu (BOTOXU) i pro preventivní léčbu chronické migrény. Tato metoda s dlouhodobým účinkem zatím není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění podobně jako biologická léčba migreny tzv monoklonálními protilátkami( kromě vybraných center)
Často je nutné využít kombinaci více léčebných metod k dosažení uspokojivého účinku. Pro některé pacienty znamená již částečná úleva do bolesti významné zlepšení kvality života.